Graz - od Kunsthausa do izložbe Benettonovog fotografa Oliviera Toscanija

Učenici prvih razreda (1.a, 1.b i 1.c) i ove su godine svoju terensku nastavu u Graz započeli posjetom „prijateljskom alienu“ - galeriji suvremene umjetnosti Kunsthaus, nastaloj 2003. godine povodom proglašenja Graza Prijestolnicom europske kulture. To neobično arhitektonsko zdanje ugošćava izložbe suvremene umjetnosti i novih medija, pa su učenici uz impresivan arhitektonski doživljaj pogledali i aktualnu izložbu fotografija i video instalacija Peggy Buth u Cameri Austria.

Foto-session na Needlu –  na vrhu Kunsthausa

Nakon Kunsthausa slijedilo je upoznavanje kulturno-umjetničkih spomenika Graza – „Otok na Muri“ Vita Acconcia, „umjetnički cluster“ na trgu Mariahilferplatz s baroknom crkvom Marije pomoćnice i samostanom „Male braće“, Schlossbergeplatz, Katedralu, Mauzolej, glavni trg sa Vijećnicom, Joanneumsviertel s franjevačkom crkvom i samostanom, te brojne druge znamenitosti. Ti su kulturni spomenici razlog zbog kojeg je Graz 1999. godine stavljen na popis svjetske baštine UNESCO-a kao grad najbolje očuvane gradske jezgre i izuzetne arhitekture različitih stilskih razdoblja – pretežno gotike, renesanse i baroka.

U amfiteatru umjetnog otoka - mosta na Muri

Obilazak je završio u zgradi Pokrajinskog parlamenta, gdje nas je u krilu dvorišta uokvirenog renesansnim arkadama Domenica dell' Allija dočekala atraktivna izložba RAZZA UMANA, na zadnji dan njenog gostovanja u Grazu. Na njoj se, sa izloženih 60 jumbo fotografija, predstavio legendarni talijanski fotograf Oliviero Toscani, poznat po kontroverznoj kampanji "United Colors of Benetton".

Na izložbi jumbo fotografija poznatog Benettonovog fotografa Olivierija

Kao i svih godina dosad Graz je svojim turističkim, kulturnim i umjetničkim atrakcijama u skladnom sazvučju tradicije i modernog još jednom opravdao razlog velikog interesa gimnazijalaca za posjetom tog drugog po veličini austrijskog grada.

Tekst i fotografije: Marijana Milas, prof.

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 11. 11. 2019.