Sisački gimnazijalci na Euroscoli u Strasbourgu

Sisački gimnazijalci, točnije 24 člana Debatnog kluba i Kluba mladih Crvenog križa Gimnazije Sisak u pratnji profesorica Marine Kasa i Lade Furlan Zaborac, boravili su od 13. – 15. studenoga 2019. godine u  Strasbourgu, gdje su sudjelovali u programu Euroscola – simulaciji rada zastupnika u Europskom parlamentu u Strasbourgu. Učenici su sudjelovanje u programu  Euroscola  izborili pobjedom na video-natječaju Ekoscola – Euroscola, koji je, tijekom kolovoza i rujna 2019. godine, organizirao Ured Europskog parlamenta u Republici Hrvatskoj.

Kao predstavnici Republike Hrvatske, učenici su dobili priliku boraviti cijeli dan u Europskom parlamentu zajedno s više od 500 učenika  iz 24 zemlje članice EU, te u strukturiranoj debati raspraviti o aktualnim pitanjima EU. Teme za koje su se učenici pripremali i o kojima su raspravljali tijekom debate su se bavile pitanjima okoliša i obnovljivih izvora energije, sigurnosti i ljudskih prava, odnosom mladih prema alkoholu i drogama, budućnosti Europe, migracijama i integracijom te zapošljavanjem mladih.   U maniri pravih parlamentaraca, u  dvorani za plenarne sjednice Europskog parlamenta u Strasbourgu, učenici su predstavili zaključke svojih odbora i odgovarali na pitanja ostalih zastupnika.

Ovakvi susreti predstavljaju neprocjenjivo iskustvo za učenike, koji na praktičan način uče o europskim pitanjima te izuzetnu priliku, kako za predstavljanje svoje škole i domovine, tako i za upoznavanje učenika iz brojnih europskih zemalja, kao i kulturnih znamenitosti Strasbourga, Ulma i Minhena, koje su učenici posjetili tijekom svog studijskog putovanja. Studijsko putovanje u Strasbourg realizirano je uz financijsku potporu Europskog parlamenta u Strasbourgu i Sisačko-moslavačke županije.

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 17. 11. 2019.