Obilježimo Tjedan filantropije svojim doprinosom: 'DoGood People'!

U okviru Tjedna filantropije provodi se u našoj školi Pilot program „DoGood People”, s ciljem razvijanja održivih navika kroz svakodnevne lako primjenjive i jednostavne postupke. Aktivnosti „DoGood People” kreću od ponedjeljka 4. listopada i traju do 15. listopada 2021.

Program se zasniva na poticanju djece i mladih u ispunjavanju grupnih izazova vezanih uz održivi razvoj kroz mobilnu aplikaciju DoGood People, gdje sami odabiru unaprijed zadane izazove. Svaki izazov nosi određen broj bodova koji razrede ili volonterske grupe pozicioniraju na društvenoj ljestvici ove aplikacije. Ispunjavanjem izazova i dodjeljivanjem bodova drugim školama rezultati postaju vidljivi sudionicima svih timova, što može inspirirati, motivirati i povezati škole, razrede ili volonterske grupe i biti im poticaj na društveni doprinos. Inicijativu je pokrenula Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, u suradnji s Europskom zakladom za filantropiju i društveni razvoj.

U projekt je uključeno preko deset osnovnih i srednjih školama na području RH koje već od ranije razvijaju svoje volonterske inicijative i modele, pa se i Gimnazija Sisak, kao dobitnica njihove nagrade „Dobrota nas veže i spaja“ za razvoj filantropije mladih (2019.), rado odazvala pozivu. U duhu vremena i okolnosti ove će se godine Tjedan filantropije obilježiti na inovativan način, putem spomenute platforme. U natjecateljski segment projekta uključeni su školski volonterski klub VoGSi i dva razredna tima (1. b i 2. a), s njihovim voditeljima i razrednicima (prof. Ostojić, prof. Majić, prof. Milas i prof. Đonović). O načinu provođenja akcija više na današnjem online sastanku kluba u 20:30.

Ovim putem upućujemo poziv svim učenicima, nastavnicima i djelatnicima škole da svojim osobnim ili grupnim doprinosom sudjeluju i obilježe Tjedan filantropije. Primjerice, ne zaboravite isključiti svjetlo kad nakon nastave izlazite iz učionice. Provjerite jesu li isključena sva svjetla i svi uređaji iz utičnica nakon zadnjeg sata u poslijepodnevnoj smjeni. Brinite o čistoći okoliša, smeće pripada kanti za smeće. Još je uvijek previše onih koji odlažu smeće na ulici, zagađujući tako gradove i naselja. Pomozite starijima. Uputite nekoliko lijepih riječi vašim roditeljima, bakama i djedovima, razveselite ih. Ne rasipajte hranu. Budite solidarni. Simbolično podijelite obrok s vašim prijateljima. Volontirajte. Na satu razrednika razgovarajte o vidovima filantropije (čovjekoljublja) i pogledajte zajedno kratki filmić o filantropiji: youtube

Čineći dobro jedni drugima posredno utječemo i na našu zajedničku sudbinu na planeti Zemlji.

Korak u sutra: Europski dan filantropije i zakladništva - Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva (civilnodrustvo.hr)

objavio: Marijana Milas   datum: 4. 10. 2021.