NASTAVAK PROVEDBE PROJEKTA ERASMUS+ KA2 NODIF „There is no difference in being different“

Nakon što je 1. rujna 2020. godine započela provedba projekta Erasmus+ KA2 „There is no difference in being different“, uslijed pandemije i potresa na našem području, planirane aktivnosti „uživo“ su morale biti odgođene i provedba projekta je išla online.

Ovaj projekt realiziran je u suradnji s partnerskim školama Special Technological Highschool No3 iz Bukurešta, Rumunjska koja je nositelj projekta i obrazuje učenike s oštećenjem sluha ite  Merifon Atatürk Bilim Ve Sanat Merkezi iz Merzifona Turska, koja je centar za nadarene učenike na području znanosti i umjetnosti. Ciljana skupina su učenici u dobi između 10 i 19 godina a vrijednost projekta je 53.520 eura uz planirano vrijeme provedbe od 1. 9. 2020. do 28. 2. 2022.

Opći cilj projekta je promicanje jednakosti i inkluzije pomoću podizanja svijesti o prihvaćanju i toleranciji socijalnih, jezičnih i kulturnih različitosti, a posebni ciljevi obuhvaćaju:

- uvježbavanje novih pristupa poučavanja s ciljem podrške boljim osobnim i profesionalnim razvojnim strategijama učenika s oštećenjem sluha

- podizanje svijesti o važnosti aktivnog građanstva učenika bez oštećenja sluha kroz promicanje interkulturalizma, tolerancije i prihvaćanja različitosti i nediskriminacije

- usvajanje vještina stranih jezika (engleski i znakovni jezik) kako bi se savladale jezične barijere i što bolje iskoristila mogućnost društvene i profesionalne uključenosti za ciljane skupine

Tijekom prve godine provedbe projekta učenici i nastavnici su sudjelovali u eTwinning aktivnostima, a krajem rujna održan je u Bukureštu sastanak projektnih koordinatora i ravnatelja škola partnera na kojem se napravila evaluacija provedbe projekta tijekom prvih 12 mjeseci, raspravljalo se o specifičnim aspektima provedbe projekta uslijed COVID-19 pandemije i zahtjevu za produženjem trajanja projekta, kao i o projektnoj dokumentaciji, aktivnostima mobilnosti učenika, partnerskim ulogama i odgovornostima te logističkim aspektima organiziranja aktivnosti učenja, podučavanja i osposobljavanja u kontekstu pandemije.

Tako će se prva aktivnost učenja, podučavanja i osposobljavanja održati u Merzifonu, Turska od 25. – 28. listopada 2021. godine i na njoj će sudjelovati 8 učenika i dvije nastavnice iz Gimnazije Sisak,  8 učenika, dva nastavnika i dva prevoditelja za znakovni jezik partnerske škole iz Bukurešta i 30 učenika škole domaćina iz Merzifona. Svi učenici Gimnazije Sisak u dobi od 15 do 17 godina su imali mogućnost prijaviti se na poziv za odabir sudionika mobilnosti te se kvalificirati za sudjelovanje u aktivnosti učenja, podučavanja i osposobljavanja sukladno utvrđenim kriterijima.

U sklopu priprema za odlazak na mobilnost učenici imaju predviđenu pedagošku, jezičnu i kulturnu pripremu koju prolaze sa svojim nastavnicima, a na eTwinning platformu se postavljaju pripremni sadržaji vezani uz provedbu aktivnosti u Turskoj.

Marina Kasa, prof.

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 14. 10. 2021.