Korablja kao inspiracija za likovno stvaralaštvo

Grupa gimnazijalaca drugih i četvrtih razreda sudjelovala je u likovnoj radionici održanoj u Gradskoj galeriji Striegl.

Aktivnost je održana u okviru školskog projekta kojemu je cilj upoznavanje mladih s kulturnom baštinom našeg kraja: (Gimnazija Sisak - Naslovnica - "Korabljiranje" prvaša putevima tradicijske arhitekture Banovine (skole.hr)).

Nakon uvodnog predavanja Martine Mladenović, ravnateljice Interpretacijskog centra baštine Banovine, čekao ih je likovni zadatak koji je za njih pripremila ekipa GGS.

Tema-poticaj: tradicijska drvena kuća i njeno promišljanje putem postupka de/konstrukcije

Iako je prvotno planirana u okruženju autentične ruralne arhitekture (pred kućom Jurinac, sela Brestovljane na Lovrenčevu), radionica je održana u galerijskom prostoru Holandske kuće.

Učenici i učenice izrađuju teksture u tehnici frottage prema reljefima drvenih greda, od kojih će potom konstruirati kolaže slobodnih i asocijativnih formi.

Nakon nastave baš je dobro došlo opuštanje uz neformalnu atmosferu, smijeh, zabavu i kreativnost

Nastali radovi bit će izloženi u Galeriji Striegl zajedno s fotografijama nastalim na prošlogodišnjoj terenskoj nastavi, a rezultati radionice i projekta bit će prezentirani na javnoj tribini koja će okupiti relevantne stručnjake iz područja očuvanja baštine i njezine interpretacije, predstavnike lokalne uprave, predstavnike civilnih udruga i turističkih zajednica, kao i zainteresirane građane. Svrha tribine je identificiranje ključnih odrednica banovinskog identiteta, koji će poslužiti daljnjem valoriziranju materijalne baštine.

Projekt „Korablje Banovine“ provodi se u suradnji sa Interpretacijskim centrom baštine Banovine, Sisačko-moslavačkom županijom, Gradskom galerijom Striegl i TZ Grada Petrinje, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija.

Drugi razredi upravo proučavaju tradicijsku arhitekturu na nastavi likovne umjetnosti, a drugačiji, kreativni pristup temi mogao bi biti poticaj za buduće istraživačke radove.

GGS je nagradila naše mlade likovnjake knjigom 100. godišnjica rođenja Slave Striegla i majicom sa Strieglovim motivom

Učenici su izrazili želju za sudjelovanjem u novim likovnim performansima. Kako zbog prostornih uvjeta škole trenutno ne funkcionira likovna sekcija školske zadruge GIMSI, suradnja s Galerijom Strieglom jedna je od opcija povremenih likovnih susreta darovitih učenika planiranih u ovoj školskog godini.

Tekst i fotografije: M.M.

objavio: Marijana Milas   datum: 20. 10. 2021.