Gimnazija u projektu GRAD NA DRUGI POGLED - SISAK 2016.

Gimnazija Sisak sudjeluje u projektu  GRAD NA DRUGI POGLED - SISAK 2016. s početnom grupom od 20-tak motiviranih učeni/c/ka drugih i trećih razreda, uz poziv svim zainteresiranim učenicima i profesorima za sudjelovanje u budućim predavanjima i radionicama (javiti se prof. Milas). Većina planiranih aktivnosti odvijat će se u Gradskom muzeju Sisak i Gradskoj galeriji Striegl, Gimnaziji Sisak i po samom gradu.

Grad na drugi pogled / Gn2p je putujući interdisciplinarni edukativno-izložbeni projekt udruge PUNKT koji povezuje promišljanje grada, produkciju city-specific radova renomiranih suvremenih umjetnika, edukaciju mladih kroz radionice s umjetnicima i ostalim profesionalcima s područja vizualne kulture i gradskih problematika, te razvoj publike. Projekt je strateški namijenjen umrežavanju sudionika projekta i jačanju interesa zajednice za praćenje i sudjelovanje u programima suvremene umjetnosti i kulture u njihovom lokalnom kontekstu.

U Gradskoj galeriji Striegl održat će se izložba Grad na drugi pogled, gdje će biti predstavljeni rezultati radioničkih i umjetničkih aktivnosti koje se odvijaju od rujna do studenog 2016. godine u Sisku, u suradnji sa sisačkim osnovnim i srednjim školama, Dječjim domom Vrbina, Domom kulture Kristalna kocka vedrine i Festivalom Željezara, a kroz mentorstvo i suradnju s vizualnim umjetnicima Borisom Cvjetanovićem, Markom Tadićem, Katerinom Dudom, Marijanom Crtalićem, udrugom za promicanje vizualne kulture OPA, arhitekticom Anom Danom Beroš i skupinom ARCHIsquad, plesnom umjetnicom Irmom Omerzo i aktivistom za javni prostor Sašom Šimpragom.

Polaznici će, uz sudjelovanje na predavanjima i radionicama, promatrati grad, promišljati i imaginirati svoju fizičku i društvenu okolinu, te aktivno sudjelovati u projektu svojim idejama i inicijativama, a pod stručnim vodstvom mentora s područja vizualnih umjetnosti, urbanog aktivizma, arhitekture i urbanizma, te plesne umjetnosti.

Prošli tjedan, u četvrtak  6.10. održano je uvodno izlaganje Saše Šimprage o aktivnostima platforme 1POSTOZAGRAD i primjerima oblikovanja javnog prostora (uvod u aktivističku radionicu za srednjoškolce i sve zainteresirane).

Aktualno: u  ponedjeljak 10.10. točno u podne – okupljanje pred Gimnazijom i šetnja Siskom: zadatak polaznika je osmisliti šetnju, a cilj je neposrednim uvidom i analizom mjesta detektirati potencijalne teme kao buduće inicijative za poboljšanje ili sadržajnu nadogradnju grada.

U srijedu slijedi izlaganje Petra Milički o aktivističkom dizajnu, potom predavanje povjesničara Hrvoja Klasnića , Sanje Lončar i niz drugih aktivnosti (detaljnije u prilogu) nakon kojih  grupa treba formulirati svoje prijedloge za grad iz kojih će se odabrati finalni prijedlog i oblikovati ga na način da bude spreman za lansiranje nadležnim gradskim službama i javnosti.

Kroz ovaj projekt možemo se upoznati  s dobrim praksama, metodama, alatima i ciljevima rada i osvjedočiti se kako neformalnim građanskim inicijativama  možemo pokrenuti male ili velike promjene u svojoj životnoj sredini, radilo se o klupi koja bi dobro došla na nekom prigodnom mjestu, o javnoj slavini, igralištu, gradskom vrtu, parku, trgu ili kakvom drugom gradskom prostoru. Neka nam geslo "Grad neće postati bolji sam od sebe" osvijesti činjenicu da kreativnim promišljanjem i vlastitim angažmanom zaista možemo utjecati  na poboljšanje ambijenta u kojem živimo, umjesto da samo kukamo ili kritiziramo postojeće stanje.

PREDAVANJA

Gradski muzej Sisak

6.10. u 19 sati -  Saša Šimpraga / Grad neće postati bolji sam od sebe – predavanje uz projekciju i uvod u radionicu*

13.10. u 19.30 sati - Hrvoje Klasić / Sisački povijesni bljeskovi - predavanje uz projekciju

20.10. u 19.00 sati - Sanja Lončar / Područja s napuštenim ili praznim građevinama – izazov za regeneraciju i razvoj u lokalnim zajednicama

*Radionica „Grad neće postati bolji sam od sebe“:

→10.10. u 12 sati – gradska šetnja u sklopu radionice, prijedlozi za poboljšanja

→12.10. u 12.30 sati- Petra Milički: izlaganje o aktivističkom dizajnu

→13.10. u 12.30 sati - biranje finalnog prijedloga, oblikovanje na način da bude spreman za lansiranje i predan nadleznim gardskim sluzbama i javnosti

→14.10. – razvijanje javne kampanje/formiranje aktivisticke grupe koja ce nastaviti s radom ukoliko bude interesa, rad na video prilogu

IZLOŽBE

17.10. u 19.00 sati – otvorenje izložbe Marijana Crtalića / “(Re)aktivna memorija” – koprodukcija s Festivalom Željezara,

Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak

Otvorenje završne skupne izložbe “Grad na drugi pogled” u Gradskoj galeriji Striegl: 10. 11. u 19 sati

Izložba otvorena: 10. – 26.11. 2016.

__

Mentori radionica:

ARCHIsquad, Boris Cvjetanović, Katerina Duda, Marko Tadić, Irma Omerzo, Udruga za promicanje vizualne kulture OPA, Saša Šimpraga i Tonka Maleković

Škole/odgojno-obrazovne ustanove koje sudjeluju uprojektu: O.Š.22. lipnja Sisak, O.Š. Braća Bobetko, O.Š. Braća Ribar, Strukovna škola Sisak, Gimnazija Sisak i Dječji dom Vrbina

Organizator:

Udruga PUNKT

Partneri projekta: Galerija Striegl, Gradski muzej Sisak, Festival Željezara, Dom kulture Kristalna kocka vedrine

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 9. 10. 2016.