Izvanučionička nastava u Beču

Grupa od 65 učenika prvih razreda, u pratnji svojih profesora glazbene i likovne umjetnosti, informatike i tjelesne kulture, boravila je od 2. do 4. veljače 2018. u austrijskoj metropoli. Tijekom tri dana interdisciplinarne terenske nastave upoznali su brojne kulturno – povijesne znamenitosti, ustanove - Operu, Parlament, Gradsku vijećnicu, Sveučilište, Katedralu, najznačajnije crkve itd.

Od glazbenih atrakcija treba izdvojiti posjetu Musikvereinu, gdje su, uz zanimljivo vodstvo na engleskom jeziku, razgledali zgradu koju je u neoklasičističkom stilu projektirao danski arhitekt Theophil von Hansen, te unutar nje posebno atraktivnu Zlatnu dvoranu u kojoj se odigrava jedan od najskupljih glazbenih događaja na svijetu - Novogodišnji koncert Bečke filharmonije.

U suprotnosti s tim velebnim klasičnim zdanjem i po suvremenosti koncepcije našim gimnazijalcima vjerojatno bliskiji Haus der Musik, prvi muzej zvuka i glazbe u Austriji , koji nizom hi-tech interaktivnih i multimedijskih prezentacija uvodi u svijet glazbe, od najranijih ljudskih instrumenata do glazbe današnjice. Učenici su se zabavili iskušavajući neobične instrumente, bili su dirigenti Bečkoj filharmoniji, te su imali bliske susrete s najpoznatijim svjetskim kompozitorima prezentiranim kroz zvukove njihovih poznatih djela, slike ili fotografije iz njihova vremena.

Važno odredište putovanja bila su i dva najpoznatija muzeja u samom srcu Beča na trgu Marije Terezije: Muzej povijesti umjetnosti izgrađen krajem 19. stoljeća kako bi udomio dragocjenu habsburšku kolekciju djela od starog Egipta do 18. stoljeća, te njegova „blizanca“ smještena nasuprot – Prirodoslovno povijesni muzej sa impozantnom zbirkom  izložaka koji prikazuju bogatstvo života na zemlji, od plemenitih minerala, rijetkih fosilnih nalaza velikih dinosaurusa do jedinstvene pretpovijesne Willendorfske Venere.

Uz posjet kuće Hundertwaser, posebno upečatljiv je bio i razgled dvorana i vrtova dvorca Schönbrunn, djelo slavnog baroknog arhitekta i kipara Johanna Fischera von Erlacha. Nakon razgleda 24 dvorane punih zanimljivih povijesnih priča, krenuli smo kući umorni, ali zadovoljni.

Naša interdisciplinarna terenska nastava ostvarila je planirane ciljeve: učenici su upoznali kulturu i umjetnost slavnog austrougarskog miljea kojega smo i sami bili dio, proširili horizonte znanja i primijenili vještinu komunikacije na stranim jezicima. Kako je ovo bilo prvo samostalno duže putovanje u stranu zemlju, a mnoga ih još čekaju,  svakako je jedan od važnih ciljeva naučiti se kulturi putovanja. Svoj prvi putnički ispit položili su gotovo bez greške.

Slike možete pogledati u Foto-galeriji.

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 6. 2. 2018.