TERENSKA NASTAVA IZ HRVATSKOGA JEZIKA

Učenici drugih i četvrtih razreda imali su priliku u Kazalištu Kerempuh, 3. studenog pogledati predstavu Škrtac redateljice Dore Ruždjak Podolski prema tekstu J. B. P. Molierea. Iako je najavljena komedija, trajanje predstave u početku je izazivalo zabrinutost koja se rasplinula već prvom scenom.

Komentari učenika mogu se svesti na izjavu da im je ova predstava najbolja komedija koju su gledali s čime su se, prije njih, složili brojni kritičari. Od učeničkih radova izdvajamo dio iz osvrta učenice Gite Čulig iz 2. c razreda: U dramskim licima koja su preživjela stoljeća, istraživali smo škrtost, licemjerje, hipokriziju i moralno posrnuće. Ansambl je djelovalo kao tim superjunaka – njihova je međusobna kemija bila poput čarolije jer su nas s lakoćom odvukli u svijet komedije. (…) Ova predstava nije bila samo komedija; podsjetila nas je i na realni svijet. Harpagonova škrtost bila je poput magneta, ukazujući nam na društvene probleme. Koliko smo spremni žrtvovati ljudsku povezanost zarad materijalnog bogatstva? Kako naša žudnja za posjedovanjem može utjecati na naše odnose unutar zajednice? (…) Na kraju predstave, pljesak publike bio je dug i iskren; svi smo osjetili da smo svjedočili nečemu posebnom, ne samo izvođačkom umijeću nego i dubokom razumijevanju ljudske prirode.

Učenici drugih razreda su potom imali zadatak izraditi anketu ili napisati osvrt iz čega je proizašlo vrednovanje prof. Vesne Rogulja Mart. Učenici četvrtih razreda su prije predstave trebali prema zadanim smjernicama snimiti što više fotografija i/ili video zapisa, a prikupljeni materijal koristit će se za projekt u nastajanju.

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 29. 11. 2023.