CLIL and PBL to Improve Student Engagement

U okviru Erasmus + projekta Gradimo našu školu, 2023-1-HR01-KA122-SCH-000123382, nastavnice Ines Pavlinac i Vesna Rogulja Mart sudjelovale su na tečaju CLIL i PBL za poboljšanje angažmana učenika u organizaciji Europass Teacher Academy u Firenci od 20. do 25. studenoga 2023. godine.

Nastavak teksta i fotografija pod opširnije.

Tečaj je vodila  Sheila Corwin, koja je magistrirala  TESOL na Institutu za međunarodne studije Monterey u Montereyu, Kalifornija te doktorirala  iz obrazovne psihologije. Na Erasmus+ tečaju sudjelovali su nastavnici iz Španjolske, Njemačke, Slovenije, Češke i Danske. Voditeljica tečaja na svoj je način provela upoznavanje s nastavnicima očekujući odgovore prema scenariju koji je zadala. Sudionici tečaja dobili su uvid u učinkovite strategije podučavanja; PBL nudi veću angažiranost učenika u procesu učenja dok je CLIL metodologija za osmišljavanje lekcija koje integriraju učenje sadržaja specifičnog predmeta i vještina stranih jezika. Svi su sudionici tečaja imali priliku razviti rješenja za svoje predmete i grupe učenika koristeći PBL, CLIL ili njihovu kombinaciju (PBLL) te prezentirati radove (individualne/grupne) te dobiti povratnu informaciju. Tijekom tečaja sudionici su imali priliku upoznati školske sustave zemalja navedenih zemalja, uočiti sličnosti i/ili različitosti, raspravljati o mogućnostima korištenja navedenih strategija i spremnosti kolega na suradnju, implementiranje istih u školske kurikulume.

Na kraju tečaja organizirana je kulturna aktivnost, koja nas je sve iznenadila, jer se radilo o posjeti regiji Chianti.

Obzirom na zadane ciljeve projekta Gradimo našu školu, možemo reći da su ostvarena sva tri cilja.

Ojačane su informacijsko-komunikacijske kompetencije nastavnika; predstavljeni su nam digitalni alati (edutopia.org, primaryresources.co.uk, collaborativelearning.com, aplikacija twee).

Edukacija u svrhu provođenja projektne nastave u redovnoj nastavi i izvannastavnim aktivnostima otišla je i korak dalje jer se navedenim metodama nadograđuje sama projektna nastava.

Što se tiče jezičnih kompetencija i jezične raznolikosti nastavnica hrvatskoga jezika Vesna Rogulja Mart u potpunosti je dobila novi uvid jer se tečaj održavao na engleskom jeziku te je na taj način stekla znanja i vještine kako primijeniti navedene metodologije uz osobni razvoj vještina uporabe engleskog jezika u govoru i u pismu. Budući da je nastavnica Ines Pavlinac i sama nastavnica engleskoga jezika, ovaj cilj je ostvaren na razini jezične raznolikosti.

objavio: Sanja Vuković Brodarić   datum: 29. 11. 2023.