CLIL and PBL to Improve Student Engagement
U okviru Erasmus + projekta Gradimo našu školu, 2023-1-HR01-KA122-SCH-000123382, nastavnice Ines Pavlinac i Vesna Rogulja Mart sudjelovale su na tečaju CLIL i PBL za poboljšanje angažmana učenika u organizaciji Europass Teacher Academy u Firenci od 20. do 25. studenoga 2023. godine.
Nastavak teksta i fotografija pod opširnije.
Tečaj je vodila Sheila Corwin, koja je magistrirala TESOL na Institutu za međunarodne studije Monterey u Montereyu, Kalifornija te doktorirala iz obrazovne psihologije. Na Erasmus+ tečaju sudjelovali su nastavnici iz Španjolske, Njemačke, Slovenije, Češke i Danske. Voditeljica tečaja na svoj je način provela upoznavanje s nastavnicima očekujući odgovore prema scenariju koji je zadala. Sudionici tečaja dobili su uvid u učinkovite strategije podučavanja; PBL nudi veću angažiranost učenika u procesu učenja dok je CLIL metodologija za osmišljavanje lekcija koje integriraju učenje sadržaja specifičnog predmeta i vještina stranih jezika. Svi su sudionici tečaja imali priliku razviti rješenja za svoje predmete i grupe učenika koristeći PBL, CLIL ili njihovu kombinaciju (PBLL) te prezentirati radove (individualne/grupne) te dobiti povratnu informaciju. Tijekom tečaja sudionici su imali priliku upoznati školske sustave zemalja navedenih zemalja, uočiti sličnosti i/ili različitosti, raspravljati o mogućnostima korištenja navedenih strategija i spremnosti kolega na suradnju, implementiranje istih u školske kurikulume.
Na kraju tečaja organizirana je kulturna aktivnost, koja nas je sve iznenadila, jer se radilo o posjeti regiji Chianti.
Obzirom na zadane ciljeve projekta Gradimo našu školu, možemo reći da su ostvarena sva tri cilja.
Ojačane su informacijsko-komunikacijske kompetencije nastavnika; predstavljeni su nam digitalni alati (edutopia.org, primaryresources.co.uk, collaborativelearning.com, aplikacija twee).
Edukacija u svrhu provođenja projektne nastave u redovnoj nastavi i izvannastavnim aktivnostima otišla je i korak dalje jer se navedenim metodama nadograđuje sama projektna nastava.
Što se tiče jezičnih kompetencija i jezične raznolikosti nastavnica hrvatskoga jezika Vesna Rogulja Mart u potpunosti je dobila novi uvid jer se tečaj održavao na engleskom jeziku te je na taj način stekla znanja i vještine kako primijeniti navedene metodologije uz osobni razvoj vještina uporabe engleskog jezika u govoru i u pismu. Budući da je nastavnica Ines Pavlinac i sama nastavnica engleskoga jezika, ovaj cilj je ostvaren na razini jezične raznolikosti.